Jdi na obsah Jdi na menu

Historie soutěží v požárním útoku "O putovní pohár SDH"

Dříve měla soutěžní družstva hasičů málo příležitostí k soutěžení. Sdružením hasičů byly organizovány každý rok pouze postupové soutěže v požárním sportu, skládající se z disciplín požární útok, štafeta 4x 100m a 100m překážek jednotlivců. Začínalo se místním kolem na úrovni okresku, vítěz postoupil do okresního kola, vítěz okresního kola do krajského kola a vítěz krajského kola do mistrovství republiky. Většina družstev si tak měla možnost zasoutěžit jen jednou za rok.

Pak někdo někde v republice vymyslel soutěže jen v nejatraktivnější disciplíny - požárním útoku, soutěže s rychlým spádem, atraktivní pro diváky. Spojením několika takovýchto pohárových soutěží pak vznikla např. "Velká cena Sdružení hasičů ČR". První, kdo takovou soutěž uspořádal v našem okrese, byl sousední SDH Trnov. Ten byl také iniciátorem vzniku seriálu soutěží na úrovni okresu RK. První ročník byl vyhlášen v roce 1995, a protože hlavní cenu - putovní pohár - věnoval přednosta okresního úřadu, dostal seriál název "O putovní pohár přednosty OkÚ Rychnov nad Kněžnou". Nepodstatný význam má změna názvu seriálu, neboť pro ztrátu zájmu přednosty OkÚ byl seriál v roce 2000 přejmenován na soutěž "O putovní pohár podorlické ligy." Dárcem putovního poháru je Okresní sdružení hasičů. Změnou je vyhlášení soutěže pro celou oblast Podorlicka. Účast soutěžních družstev ani pořadatelství soutěží není tak omezeno hranicemi okresu RK.

Již od 1. ročníku se do soutěžení zapojilo naše mladé družstvo mužů. Rychle přišlo poznání, že k dosažení dobrých výsledků je potřeba současně dobrá sportovní zdatnost, poctivý trénink a špičková technika. A protože se dřužstvo ve všech bodech snažilo, výborné výsledky se dostavily. Družstvo na domácí půdě za prvních deset let skončilo jednou první, dvakrát druhé, dvakrát tředí a třikrát pátí.

Od roku 1996 jsme se zapojili do tohoto seriálu také jako pořadatelé, protože jsme usoudili, že prostředí našeho hřiště a zázemí letního areálu poskytují pro uspořádání soutěže dobré podmínky. Od té doby každý rok pořádáme zahajovací soutěž seriálu v tradičním termínu státního svátku 8. května. Soutěž nese název "O putovní pohár SDH Houdkovice". Soutěž je dotována množstvím věcných cen věnovaných sponzory z řad podnikatelů z Houdkovic a okolí. Na pořadatelství soutěže jsou kladeny řídícím radou "Podorlické ligy" vysoké nároky, které úspěšně plníme. Soutěž je oblíbená a doufám, že nám ještě dlouho vydrží.

Náš sbor má v současnosti něco kolem 80 členů, kteří se všichni zajímají o dění a každý svým dílem napomáhají k rozvoji našeho sboru, nebo při pořádání různých akcí v našem letním areálu. Rok založení našeho sboru je 1895. Příští rok oslaví náš sbor 115 let existence.

V roce 2005 měli Houdkovice 225 trvale hlášených obyvatel, z toho 107 žen v průměrném věku 40,8 let a 118 mužů v průměrném věku 36,5 let.